Liv Pure
Events
Istnieją tylko 2 rodzaje testów https://www.gentaur.pl/ na koronawirusa. Pierwszy z nich szuka bezpośrednio wirusa RNA. To jest test PCR (PLR). Jeśli go znajdziesz, ten wirus tam jest, jesteś zarażony, zaraźliwy dla innych, nawet jeśli nie masz żadnych objawów. Drugi to poszukiwanie przeciwciał, które są wytwarzane w organizmie w odpowiedzi na penetrację wirusa. To są testy ELISA
TESTY PCR
Badania PCR są odpowiednie do wykrywania wirusa we wczesnych stadiach, od pierwszego dnia infekcji. I aby zrozumieć, czy dana osoba jest nosicielem, czy nie. Test PCR wykonywany jest w specjalnym laboratorium i trwa od 6 godzin do 2 dni. Jest to obecnie złoty standard w diagnozowaniu krukowicy na całym świecie. Na świecie istnieje ponad 100 odmian (szczepów) COVID-19, z których wiele różni się szybkością rozprzestrzeniania się, zakaźnością i nasileniem przebiegu choroby.
JAKI MATERIAŁ JEST UŻYWANY?
Chociaż niektóre laboratoria do analizy używają wyłącznie wymazów z jamy ustnej i gardła, badania zagraniczne wykazały, że znacznie lepiej jest używać wymazów z jamy ustnej i gardła.
JAKA JEST DOKŁADNOŚĆ ANALIZY?
Dokładność analizy zależy od prawidłowego pobierania próbek materiału, warunków przechowywania i transportu, jakości odczynników oraz kompetencji specjalistów (czynnik ludzki).
TESTY ELISA
Określa przeciwciała wytwarzane w organizmie w odpowiedzi na penetrację wirusa. Są tu niuanse - różne przeciwciała są wytwarzane w różnym czasie: IgM osiąga maksymalne stężenie 5-7 dni po wystąpieniu objawów; IgG jeszcze później. Dlatego stosując różne testy w różnym czasie – otrzymujemy różne wyniki.
Test IgG pokazuje, że jesteś odporny na koronawirusa. Stężenie tych przeciwciał jest maksymalne po 2-3 tygodniach od wystąpienia objawów (4-5 tygodni po zakażeniu) i wskazuje, że organizm „widzi” wirusa i próbuje z nim walczyć. Test ma zastosowanie nie wcześniej niż 4-5 dni po wystąpieniu objawów.
To właśnie ten test ma sens, jeśli chcesz wiedzieć, czy już cierpiałeś na infekcję i czy jesteś odporny na wirusa. Obecnie uważa się, że ten test będzie pozytywny przez całe życie po ekspozycji na wirusa.
SZYBKIE TESTY
Istnieje inny rodzaj testów, tzw. testy szybkie lub ekspresowe. Jest to test ELISA połączony z chromatografią - immunochromatografią. Działa jak test ciążowy – wszystkie niezbędne odczynniki są już nanoszone na specjalną płytkę testową. Wynik jest liczony według liczby pojawiających się kolorowych pasków. Często takie testy nie wymagają laboratorium, można je wykonać nawet w domu. Ale lepiej, żeby badania przeprowadzał personel medyczny. Testy te są wykonywane przy użyciu badań krwi z palca i trwają tylko 15 minut. Ceną za szybkość jest to, że testom tym często brakuje czułości. Dla niektórych producentów jest to tylko 60-70%. Organizacje medyczne zalecają stosowanie takich testów tylko w skrajnych przypadkach, a każdy z ich wyników jest ponownie sprawdzany za pomocą PCR i ELISA.
Comments